O klastrze
Misją Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego jest stymulowanie rozwoju gospodarki morskiej w województwie Zachodniopomorskim
„Tam gdzie musisz konkuruj, tam gdzie możesz współpracuj!”
Stowarzyszenie Zachodniopomorski KLASTER MORSKI powstało jako inicjatywa oddolna głównie małych i średnich firm przemysłu stoczniowego oraz producentów konstrukcji wielkogabarytowych, a także szczecińskiej Akademii Morskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz kilku tzw.instytucji z otoczenia biznesu.
We współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi pracujemy na rzecz rozwoju regionalnego przemysłu i gospodarki morskiej.
Główne kierunki w działalności Zp KLASTRA MORSKIEGO to:
- Integracja środowiska gospodarki morskiej,
- Innowacyjność, nowoczesne technologie i wdrożenie do produkcji,
- Utworzenie morskiego Parku Przemysłowego i koncentracja firm stoczniowych, producentów konstrukcji wielkogabarytowych oraz specjalistycznych serwisów na terenie postoczniowym w Szczecinie, a następnie komunalizacja terenu na rzecz samorządu lokalnego i regionalnego z udziałem przedsiębiorców z Klastra Morskiego,
- Współpraca z sektorem żeglugi i turystyki śródlądowej oraz sportów wodnych.
- Wspólna oferta marketingowa na rynkach zagranicznych.
- Szkolnictwo zawodowe :
– propozycje praktycznych zmian w programach nauczania,
– reaktywacja specjalności poszukiwanych na rynku pracy,
– stypendia dla uczniów od zainteresowanych firm poprzez konta powiernicze w bankach stowarzyszonych…
– staże i praktyki w przedsiębiorstwach dla uczniów, studentów i pracowników naukowych. - W imieniu własnym i kilku szczecińskich stowarzyszeń i firm złożyliśmy uwagi do dokumentu „Założenia polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej”.
- Bierzemy czynny udział w aktualizacji programu wojewódzkiego ,,strategia rozwoju gospodarki morskiej w województwie Zachodniopomorskim do roku 2020”
- Od roku 2009 jesteśmy członkiem Europejskiej Sieci Klastrów Morskich (European Network of Maritime Clusters), kiedy to wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomorski Klaster Morza i Zlewiska Wisły z siedzibą w Gdyni zainicjowaliśmy POLSKI KLASTER MORSKI.
- Bierzemy czynny udział w projekcie European Strategy for the Baltic Sea Region.
Obecnie Stowarzyszenie Zachodniopomorski KLASTER MORSKI to prawie 91 członkóww tym 68.członków Wspierających (firm i instytucji zwiazanych głównie z przemysłem i gospodarką morską). Wśród nas są już takze firmy z województwa Pomorskiego, Lubuskiego i ze Śląska.
Aplikacje do Zachodniopomorskiego KLASTRA MORSKIEGO złożyły pierwsze firmy czeskie i niemieckie.
Motto
Integration + Innovation + Implementation
Naszym jedynym wyjściem z obecnie kiepskiej sytuacji ekonomicznej w branży jest zwiększanie udzialu członków Zp KLASTRA MORSKIEGO w produkcji oraz serwisach na rzecz przemyslu Onshore / Offshore zarówno „Oil&Gas” jak i „Wind Power”.
Cele
Cele i metody działania Klastra
- Wspieranie rozwoju gospodarki morskiej poprzez tworzenie sieci współpracy przedsiębiorstw, samorządu terytorialnego, uczelni wyższych i instytucji otoczenia biznesu.
- Zwiększanie zdolności innowacyjnych przedsiębiorstw gospodarki morskiej.
- Rozbudowa innowacyjnego klastra branży morskiej.
- Integrację środowiska zachodniopomorskich przedsiębiorstw gospodarki morskiej oraz firm pokrewnych.
- Tworzenie warunków dla skutecznej komercjalizacji wyników prac badawczych uczelni wyższych oraz jednostek badawczo-rozwojowych.
- Doradztwo dla przedsiębiorstw, rozwijanie innowacyjnych technologii, wspieranie inicjatyw gospodarczych, oraz przeciwdziałanie bezrobociu.
- Rozwój kwalifikacji zawodowych i umiejętności osób pracujących do potrzeb regionalnej gospodarki.
- Uczestnictwo w europejskich i światowych organizacjach, a zwłaszcza w organizacji klastrów europejskich.
- Współtworzenie z władzami samorządowymi i administracją państwową polskiej polityki morskiej, przy definiowaniu gospodarki morskiej, jako równoprawnego współtwórcy produktu krajowego brutto, a także przedefinowaniu działów gospodarki morskiej do aktualnych potrzeb oraz działanie na rzecz zapewnienia spójności polskiego prawa z prawodawstwem europejskim.
- Działalność informacyjna, edukacyjna i lobbingowa w celu wykreowania województwa zachodniopomorskiego, jako regionu atrakcyjnego dla inwestorów.
- Zapewnienie przepływu informacji pomiędzy członkami Klastra.
Cele Klastra będą osiągane między innymi poprzez:
- Planowanie i koordynowanie innowacyjnych projektów dla firm i członków Klastra oraz wspólne występowanie z wnioskami o ich dofinansowanie ze środków publicznych, krajowych i wspólnotowych.
- Promowanie regionu jako miejsca do tworzenia przedsiębiorstw, rozwijanie umiejętności i realizacji projektów w obszarze gospodarki morskiej we współpracy z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej i Północną Izbą Gospodarczą
- Uruchomienie i prowadzenie edukacyjnej strony internetowej Klastra Morskiego.
- Organizowanie konferencji, seminariów, spotkań, szkoleń.
- Działania na rzecz podejmowania badań nad innowacjami, nawiązywanie i rozwijanie kontaktów z innymi klastrami, organizacjami, instytucjami, przedsiębiorstwami spoza Klastra w celu zapewnienia i ułatwienia członkom Klastra i ich pracownikom dostępu do najnowszych osiągnięć wiedzy i technologii.
- Uczestnictwo w europejskiej sieci klastrowej, konferencjach międzynarodowych i krajowych dotyczących gospodarki morskiej.
- Aktywny udział na forum opiniotwórczym Europy i Polski.
- Bezpośrednie kontakty z polskimi przedstawicielami w Parlamencie Europejskim oraz z władzami samorządowymi i administracją państwową zarówno regionu, jak i Polski w celu przybliżenia im wiedzy o gospodarce morskiej oraz jej wpływu na rozwój województwa zachodniopomorskiego.
- Działalność edukacyjną na temat roli morza w gospodarce adresowaną do środowiska politycznego.