Warsztaty Klastrowe już za nami
29 marzec, 2017
Wydział Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznej był w dniu wczorajszym miejscem spotkania i zaprezentowania się przedstawicieli przedsiębiorstw sektora gospodarki morskiej naszego regionu, zorganizowanym przez Zachodniopomorski Klaster Morski we współpracy z Towarzystwem Okrętowców Polskich „Korab”.
Podczas trzygodzinnego spotkania przybyli przedsiębiorcy wygłosili krótkie przemówienia na temat obszarów działalności, w jakich udzielają się ich firmy. Jako pierwszy wystąpił Andrzej Strzeboński , Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Podkreślał on wagę działań podejmowanych w celu reaktywacji Stoczni Szczecińskiej
– Przygotowaliśmy program inwestycyjny, którego podstawowym celem jest reaktywacja przemysłu stoczniowego w Szczecinie. Obecnie program inwestycyjny jest uszczegóławiany przede wszystkim w kontekście reaktywacji pochylni „Wulkan” i rozpoczęcia budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej-powiedział.
Temat budowy promów w Szczecinie pojawił się także w wypowiedzi Andrzeja Wróblewskiego, członka zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Wedle jego słów, PŻB ma w planach nie tylko budowę nowych jednostek, lecz również wykorzystanie tych „z drugiej ręki”, których eksploatacja może przyczynić się do ułatwienia finansowania kosztów budowy.
– Jeśli uda się pomyślnie zrealizować budowę pierwszego promu, to mam nadzieję, że uda nam się przekonać zarówno właścicieli jak i instytucje finansowe do kontynuowania podjętych działań i w ten sposób powstanie seria promów dla PŻB.
Kolejnym z prelegentów był prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Marek Różalski. Jego zdaniem, konieczne jest podjęcie dynamicznej współpracy pomiędzy polskim rządem i przedsiębiorstwami sektora morskiego z regionu, aby nadzieje na odbudowę przemysłu morskiego w Szczecinie miały szanse się ziścić. Zwrócił też uwagę, że budowa promów nie tylko dla PŻB, ale w przyszłości również dla PŻM, będzie istotnym krokiem na drodze do wzmocnienia pozycji polskiego przemysłu stoczniowego.
Obaj panowie zgodnie wyrazili życzenie, by nowo powstały prom był jednostką nowoczesną nawet po upływie kilku lat, co również w znacznym stopniu przyczyni się do silnej pozycji szczecińskiej stoczni.
Na tym zakończyła się część poświęcona zagadnieniom przemysłu; przyszedł czas na dwa ostatnie wystąpienia, tym razem Bogny Tuzinkiewicz z firmy Teleyard i Robert Bugajny z ST3Offshore, którzy kolejno przedstawili reprezentowane przez siebie firmy.
Teleyard produkuje konstrukcje spawalnicze wykonane z wysokiej wytrzymałości i odporności na ścieranie stali dla sektora offshore i systemów kontenerowych, a także specjalne projekty różnych wymiarów i ciężaru. Teleyard to część belgijskiego holdingu Telemond.
ST3Offshore to wiodący w Europie producent stalowych fundamentów morskich farm wiatrowych, produkujący też m.in. fundamenty o konstrukcji rurowej oraz fundamenty kratownicowe. Spółka powstała po sprzedaży udziałów firmy Bilfinger.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a przybyli na miejsce uczestnicy dyskutowali na temat szans rozwoju przemysłu stoczniowego w Szczecinie i branży morskiej w naszym regionie.
Zachodniopomorski Klaster Morski planuje kolejne inicjatywy dotyczące gospodarki morskiej. Informacje o następnych Warsztatach Klastrowych będą rozsyłane mailowo i na Facebooku. Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a: Zachodniopomorski Klaster Morski na Facebooku.